Ravi pärast infarkti

  1. Mõtle läbi, kas ja kuidas saaksid või peaksid oma senist elustiili korrigeerima, sest vaatamata arsti nõuannetele ja väljakirjutatavatele ravimitele on esmatähtis siiski patsient ise ja tema motivatsioon juhtunust järeldusi teha ja nende alusel muutused ka ellu viia!
  2. Olulisteks riskiteguriteks haiguse edasiarenemisel on jätkuvalt kõrge vererõhk, kõrged kolesterooliväärtused, suitsetamine, ülekaalulisus, vähene liikumine, lahendamata psühho-emotsionaalsed probleemid nii tööl kui kodus jpm.
  3. Sageli jääb elustiili muutusest nii tõsise haiguse ilmnedes siiski väheseks ja vastavalt rahvusvahelistele ravijuhistele on vajalik kasutada arsti poolt raviks määratud erinevaid ravimgruppe eluaegselt.

 

Ravimgrupid, mida kasutatakse:

Ravimeid tuleb võtta korrapäraselt

Statiinid

Statiinid ehk kõrgenenud kolesteroolitaset langetavad ravimid intensiivistavad kolesterooli ainevahetust maksas ja langetavad nii kolesteroolitaset veres. Selle tulemusel pidurdub olemasolevate rasvatriipude või kolesteroolinaastude suurenemine veresoone seinas ja taandub põletikuprotsess veresoones. Lisaks on ka selliseid kolesterooliravimeid, mis takistavad rasvade imendumist seedetraktist vereringesse.

Statiinraviga paralleelselt on väga oluline õige toitumine! Dieedi koostamisel on oluline koht rasvavaestel ja kuidaineterikastel roogadel. Hästi aitab ravitulemusele kaasa ka mõõdukas regulaarne füüsiline koormus – liikumine, mis tõstab “hea kolesterooli” taset veres.

Beeta-blokaatorid

Südamelihasele pakuvad mitmete erinevate mehhanismidega tuge nn beeta-blokaatorid (nt metoprolool) – tänu nende ravimite toimele langevad vererõhk ja südame löögisagedus, mille tõttu vähenevad südamelihase koormus ja hapnikuvajadus.

AKE-inhibiitorid ja ARB-id

AKE-inhibiitorite Angiotensiini konverteeriva ensüümi inhibiitorid
(nt ramipriil) ja ARB-ide Angiotensiin II retseptori blokaatorid (nt valsartaan) toel langeb vererõhk ja pidurduvad südamelihases ja veresoonte seinas toimuvad kahjulikud ehituslikud muutused.

Nitraadid

Nitraadid ehk nitropreparaadid (lühi- ja pikatoimelised) on veresoont laiendavad ravimid, mis aitavad stenokardia tekkel valu kupeerida, langetades samaaegselt ka vererõhku. Püsiravis kasutatakse aeglaselt toimeainet vabastavaid pikatoimelisi nitropreparaate. Samas ägeda valu korral võib esmaabina kasutada keele alla pandud kiiretoimelist tabletti või suhu pihustatavat vedelat ravimvormi.

Vere hüübimist takistavad ravimid

Vere hüübimist takistavad ravimid ehk antiagregandid muudavad vere vedelamaks ja aitavad ära hoida trombide teket veresoontes ja infarktiravi käigus veresoontesse paigaldatud tugivõrkudel.

Vereliistakute kleepumise takistamiseks tuleb südamelihase infarkti järgselt tarvitada vähemalt kahte ravimit: atsetüülsalitsüülhapet (nö “südameaspiriin”) ja mõnda teist antiagregantide rühma kuuluvat ravimit.

Ägeda koronaarsündroomi järgselt on patsiendil on kahese antiagregantravi kestuseks 1 aasta. Aasta möödudes jätkub antiagregantravi ainult atsetüülsalitsüülhappega.

Muud ravimid

Ägeda infarkti järel võib patsient vajada ka meeleolu toetavaid ravimeid, et vältida liigset muretsemist, masendust ja hirmutunnet. Südamehaigete jaoks on masenduse diagnoosimine ja õigeaegne ravi elukvaliteeti ja prognoosi parandava tähtsusega. Positiivse ellusuhtumisega inimene paraneb alati kiiremini! Meeleolu tasakaalustab hästi ka küllaldane liikumine, piisav puhkus ja hea uni. Kindlasti ei soovita masendust ja muret leevendada suitsetamise või rohke alkoholi kasutamisega.

Ravi tulemuslikkuse nurgakiviks on vastavalt arsti poolt määratud skeemile ravimite regulaarne kasutamine, ravimite võtmist ei tohi ilma arsti loata katkestada isegi siis, kui tuntakse end hästi. Samuti võib ohtlik olla omapäi ravimite doosi muuta, eriti ohtlik on kasutada püsiraviks määratud ravimeid vaid siis, kui ennast halvasti tuntakse.

Enamikul eelpoolmainitud arsti poolt määratud ravimitest on haige prognoosi parandav eesmärk – vähendada suremust ja hoida ära uue südamelihase infarkti teket!

Küsimused AstraZeneca toodete kohta: estonia@astrazeneca.com
Kui teie küsimus puudutab teie enda või teie perekonnaliikme tervist, võtke palun ühendust arsti või apteekriga. EE-0322-10-2017-CV, 10.10.2017.
web flash ad