Protseduurid verevarustuse parandamiseks

Pärgarterid ehk koronaararterid on kaks südamelihase verevarustust tagavat arterit ehk südame oma verevarustus.

Südame infarkt on südamelihast varustava veresoone järsk sulgus.

Aeg = südamelihasSulgunud soone taga olev hapnikupuuduses südamelihas hävib minutite ja tundidega, asemele tekib südame pumbafunktsioonis mitte osalev armkude.

Võimalikult suure osa südamelihase päästmiseks on vajalik kiire tegutsemine – kutsuda koheselt kiirabi!

Pärgarterid ehk koronaararterid

Verevarustuse parandamiseks on erinevaid protseduure, mida käesolevas peatükis täpsemalt kirjeldatakse.

Revaskulariseerivad ehk verevarustust taastavad protseduurid:

  • Trombolüüs
  • Angioplastika (PTKA)
  • Aorto-koronaarne šunteerimine

Angioplastikat (PTKA) on võimalik teostada > 2 mm läbimõõduga veresoones, kui ahenemine on oluline (valendikust on sulgunud enam kui 50-60%). Protseduuri teevad riskantsemaks soonte väänilisus, mitmed ahenemised ja hargnemised. See võib olla põhjuseks, miks esialgu otsustatakse tablettravi või operatsiooni kasuks.

Mõningatel juhtudel taastatakse südame verevarustus operatsiooni käigus, mida nimetatakse aorto-koronaarseks šunteerimiseks (AKŠ, ingl. k. CABGCoronary Artery Bypass Grafting). Operatsiooni käigus paigaldatakse südame veresoontele lisasooned ehk sillad ahenenud kohtadest mööda.

Kui käigusoleva infarkti puhul ei ole võimalik haiget transportida PTKA-d teostavasse haiglasse kuni 2 h jooksul, siis vastunäidustuste puudumisel alustatakse agressiivset trombi lõhustavat ravi veenisisese trombolüütikumiga.

Küsimused AstraZeneca toodete kohta: estonia@astrazeneca.com
Kui teie küsimus puudutab teie enda või teie perekonnaliikme tervist, võtke palun ühendust arsti või apteekriga. EE-0322-10-2017-CV, 10.10.2017.
web flash ad