Sümptomid

Kroonilise südame isheemiatõve korral on südame pärgarterid ahenenud ja patsiendil tekib esmalt valu rindu vaid suurema füüsilise pingutuse korral. Haiguse süvenedes tekib valu isegi rahuolekus.

Südamelihase infarkt tekib, kui arteri sulgumise tõttu halveneb oluliselt või katkeb täielikult vereringe ühes südame pärgarteris. Arteri sulguse põhjustab enamasti veresoone seinal oleva kolesteroolinaastu haavandumine või rebenemine ja sellele kohale tekkiv verehüüve ehk tromb.

Mõnedel juhtudel ei pruugi patsientidel olla esinenud varasemaid südamehaiguse sümptomeid ning südamelihase infarkt võib olla esmaseks südame isheemiatõve avaldumise vormiks.

Ägeda südamelihase infarkti tekkel on iseloomulik, et erineva iseloomuga (rõhuv, pigistav, suruv, põletav, ängistav, terav) valu on kogu rindkeres ja võib kiirguda ka lõualuudesse, kaela, õlgadesse, kas ühte või mõlemasse kätte, ülakõhtu, selga abaluude vahelisse piirkonda. Sageli kaasnevad valuga ka südamekloppimistunne või ebaregulaarne südametöö, õhupuudustunne, iiveldus ja oksendamine. Haige on jõuetu ja kattub külma higiga, kaotab teadvuse jne.

Kutsu kohe kiirabi!

Diabeetikutel ja vanemaealistel patsientidel (üle 75 aastastel) võib valu puududa või olla tagasihoidlik.

Kui tunnete järsku nõrkust, hingamisraskusi või tugevat higistamist, siis kutsuge kiiresti kiirabi.

Eriti kiiresti peaksid reageerima need patsiendid, kellel on varasemalt diagnoositud stenokardia, mis varem kas rahuolekus või ravimite abiga kiiresti taandus. Nüüd aga ei aita varasemad vahendid, valu jääb ikkagi püsima 5-15 minutiks või tugevneb järjest ja lisanduvad eelpoolmainitud vaevused.

Sel juhul on ainus hea nõuanne – kutsuge kiiresti kiirabi !


Rindekere valuga patsient

Küsimused AstraZeneca toodete kohta: estonia@astrazeneca.com
Kui teie küsimus puudutab teie enda või teie perekonnaliikme tervist, võtke palun ühendust arsti või apteekriga. EE-0322-10-2017-CV, 10.10.2017.
web flash ad